☰ Lewe Menu Prawe Menu ☰
Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Nowe Miasto Lubawskie
Herb Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Nowe Miasto Lubawskie

Poniedziałek 21.10.2019

zaawansowane

Światowy Dzień Zdrowia 2019

7 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Od momentu ustanowienia przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 r. i od wejścia w życie w 1950 r. obchody mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej priorytetowe i zaniedbane problemy zdrowotne na świecie.

Tematem obchodów Światowego Dnia Zdrowia w 2019 roku jest uniwersalny zasięg/dostęp do opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowej opieki zdrowotnej.

Głównym założeniem jest skupienie uwagi na konieczność zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie, które obejmuje pełne spektrum usług potrzebnych przez całe życie - od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną.

Ten dzień jest jednym z wielu możliwości komunikowania się specjalistów w zakresie znaczenia równości w usługach opieki zdrowotnej.

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne (UHC) polega na zapewnieniu wszystkim ludziom i społecznościom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych tam, gdzie ich potrzebują, bez cierpienia z powodu trudności finansowych. Obejmuje pełne spektrum usług potrzebnych przez całe życie - od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną - i najlepiej opiera się na silnym systemie podstawowej opieki zdrowotnej.

W ciągu ostatniej dekady kraje zachodniego regionu Pacyfiku WHO osiągnęły znaczące korzyści zdrowotne i zwiększyły zaangażowanie w rozwój UHC. Komitet Regionalny Zachodniego Pacyfiku zgodził się, że kraje powinny opracować mapy drogowe UHC oparte na 5 atrybutach wydajnych systemów opieki zdrowotnej: jakości, wydajności, równości, odpowiedzialności, trwałości
i odporności.

Osiągnięcie UHC jest jednym z kluczowych celów programu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030.

Tegoroczna kampania ma na celu pomóc ludziom lepiej zrozumieć, co oznacza powszechne ubezpieczenie zdrowotne - jakie usługi i wsparcie powinny być dostępne i gdzie. Zapewnimy materiały wizualne, które pomogą ludziom, którzy mają dostęp do wysokiej jakości, niedrogiej opieki zdrowotnej, aby zrozumieć, jak wygląda życie ludzi bez niej i popierać równy dostęp do opieki wszędzie.

Pracownicy służby zdrowia będą mieli do odegrania ważną rolę w kampanii, pomagając decydentom w dziedzinie zdrowia rozpoznać, czego ludzie potrzebują w zakresie opieki, zwłaszcza na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej.

Kampania stanowi również okazję dla ministrów zdrowia i innych decydentów rządowych do podjęcia działań w celu wyeliminowania luk w powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w swoich krajach,
a także podkreślenia postępów, które już zostały poczynione.

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia


Źródło:
https://www.who.int/westernpacific/news/events/detail/2019/04/07/western-pacific-events/world-health-day-2019
https://www.who.int/westernpacific/news/events/world-health-day

Wytworzył:
Joanna Rumińska
(2019-03-29)
Udostępnił:
Przemysław Nowak
(2019-03-29 09:36:10)
Ostatnio zmodyfikował:
Przemysław Nowak
(2019-04-04 14:52:53)
 
 
ilość odwiedzin: 280766

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X