☰ Menu Prawe Menu ☰
Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Nowe Miasto Lubawskie
Grafika zawierająca herb Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Nowe Miasto Lubawskie

Piątek 30.10.2020

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Program profilaktyki zakażeń wirusem HPV ?Wybierz życie ? pierwszy krok?

WYBIERZ ŻYCIE – PIERWSZY KROK

Program profilaktyki zakażeń wirusem HPV „Wybierz życie – pierwszy krok”

Jest skierowany do uczniów szkół ponad gimnazjalnych . Zwraca uwagę na odpowiedzialne zachowanie, potrzebę rozmów z bliskimi na tematy związane ze zdrowiem oraz konieczność regularnych badań profilaktycznych.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia. Od 25 lat w Polsce nic się nie zmienia : co roku rak ten jest wykrywany u blisko 4 tysięcy kobiet. Około połowa z nich umiera. Odsetek kobiet przeżywających 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu jest najniższy w Europie i nie przekracza 50%.

Przyczyną powstania i rozwoju raka szyjki macicy jest wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Wirus aby mógł funkcjonować wnika do komórek, najchętniej do komórek nabłonka płaskiego skóry lub błon śluzowych. Rak szyjki macicy rozwija się gdy komórki zakażone HPV dzielą się bez kontroli. Mnożąc się, mogą się gromadzić w jednym miejscu tworząc guz nowotworowy.

Wiek kobiety nie ma znaczenia w przypadku prawdopodobieństwa zachorowania. Ryzyko utrzymuje się od rozpoczęcia współżycia do końca aktywności seksualnej. Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Przez wiele lat (od pięciu do 12) choroba rozwija się niemal bezobjawowo.

Najlepszą metodą walki z rakiem szyjki macicy jest wczesne wykrycie problemu. Jest to możliwe tylko w przypadku częstych badań profilaktycznych pierwotnych i wtórnych.

W działaniach profilaktycznych dotyczących raka szyjki macicy najważniejsze są te w zakresie profilaktyki pierwotnej ,wczesnego wykrywania i leczenia zmian przed nowotworowych i raka a także związane z poprawą skuteczności powszechnych programów cytologicznych oraz podnoszeniem świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywołanych zakażeniem wirusem HPV. Nasze zdrowie w naszych rękach

Pomysłodawcy akcji wierzą, że wprowadzenie edukacji prozdrowotnej do szkół, przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy i zainicjowania dyskusji, dzięki której kobiety podejmą odpowiednie działania, czyli skonsultują się z lekarzem i wykonają badanie cytologiczne.

Organizatorzy nie tylko chcą dotrzeć przez uczniów do pokolenia rodziców, ale także podnieść świadomość młodych ludzi co w przyszłości zaprocentuje w ich zachowaniach profilaktycznych. Efektem programu ma być przede wszystkim wyrobienie nawyku wykonywania badań profilaktycznych przez całe życie.

Wytworzył:
Justyna Meller
Udostępnił:
Przemysław Nowak
(2011-01-04 10:27:04)
Ostatnio zmodyfikował:
Przemysław Nowak
(2011-01-04 10:27:19)
 
 
liczba odwiedzin: 368389

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X