☰ Menu Prawe Menu ☰
Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Nowe Miasto Lubawskie
Grafika zawierająca herb Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Nowe Miasto Lubawskie

Wtorek 20.10.2020

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Bąblowica

Bąblowica to groźna pasożytnicza choroba, wywoływana przez bąblowca - tasiemca wieńcogłowego ( Echinococcus Multilocularis), a jej głównymi nosicielami są leśne zwierzęta mięsożerne, głównie lisy.
 

Bąblowce przenosić mogą także psy i koty. Człony tasiemca i jego jaja są przez zwierzęta wydalane na leśne runo i pozostają na jagodach, poziomkach, grzybach, trawie. Gdy te zjedzone zostają przez myszy, nornice i szczury, w jelitach gryzoni wylęgają się larwy, przedostają do krwi, potem do wątroby, gdzie przechodzą przekształcenie w kolejną formę rozwojową.

W Europie, do 1990 r., tradycyjnym regionem, gdzie notowano Echinococcus Multilocularis u lisów rudych był obszar wschodniej Francji, południowych Niemiec, Szwajcarii oraz zachodniej Austrii.

W latach 1990–2003 jego obecność stwierdzono m.in. w Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Po raz pierwszy w Polsce bąblowca wykryto w 1994 r. u lisów w województwie pomorskim. Kolejne badania ujawniły jego powszechne występowanie w województwach: warmińsko-mazurskim i podkarpackim.

Przyczyny

Torbiele bąblowca powstają w różnych częściach ciała człowieka (wątroba, płuco, mózg) po zakażeniu się jajami tasiemca, które trafią do pożywienia człowieka. Po połknięciu jaja przechodzą do krwi i z nią są niesione do różnych części ciała. Jeżeli jajo to nie zostanie zniszczone przez komórki biorące udział w obronie ustroju, to wylęgają się z nich larwy, a wokół nich wytwarza się torbiel, która zaczyna wzrastać.

U ludzi bąblowica wielojamowa alweolarna echinokokoza (AE), jest chorobą wywołaną przez formy larwalne tasiemca, powodujące powstawanie zmian podobnych do obserwowanych w przebiegu choroby nowotworowej.

Najczęściej zajętym narządem jest wątroba (99% przypadków), w której pasożyt rozwija się w postaci drobnych pęcherzyków. Pasożyt wrasta w miąższ narządu rozprzestrzeniając się wzdłuż naczyń krwionośnych i dróg żółciowych, co prowadzi do powstawania przerzutów do płuc lub mózgu. Odpowiedź żywiciela powoduje rozrost tkanki łącznej i powstawanie twardych nacieków zawierających formy larwalne pasożyta, przypominających zmiany nowotworowe. Objawy kliniczne AE pojawiają się dopiero po 10–15 latach.

Objawy

Zależą od umiejscowienia torbieli. Zwykle są następstwem ucisku wywieranego przez torbiel na sąsiednie tkanki i jej powiększania się. Niekiedy brak objawów aż do chwili pęknięcia torbieli, które powoduje rodzaj wymiotów, polegających na wylewaniu się wodnistego płynu z ust przy silnym kaszlu. W innych przypadkach rozpoznanie ustala się przypadkowo, przy badanie radiologicznym z powodu podejrzenia innej choroby.
Ponieważ jaja tasiemca mogą znajdować się w kale lisów, wilków i psów, uważać powinny również osoby mające bezpośredni kontakt ze zwierzętami - np. myśliwi jak też osoby posiadający dzieci i zwierzęta w domu.

Teoretycznie możliwe jest również zarażenie się od psów, jednak przypadki wykrycia bąblowicy u zwierząt domowych są bardzo rzadkie.

UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA MOŻNA W BARDZO PROSTY SPOSÓB - DOKŁADNIE MYJĄC JAGODY I OWOCE LEŚNE PRZED ZJEDZENIEM

Wytworzył:
Udostępnił:
Przemysław Nowak
(2010-12-08 11:08:17)
Ostatnio zmodyfikował:
Przemysław Nowak
(2010-12-08 11:09:33)
 
 
liczba odwiedzin: 362958

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X