☰ Lewe Menu Prawe Menu ☰
Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Nowe Miasto Lubawskie
Herb Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Nowe Miasto Lubawskie

Czwartek 06.08.2020

zaawansowane

Kleszcz mały czy duży, nic dobrego nie wróży

Kleszcz mały czy duży, nic dobrego nie wróży

Autorami programu są:

  • mgr Maria Siwak - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku Oddział Promocji Zdrowia,
  • mgr Justyna Winnicka - Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział  w Białymstoku.

Program został  nieodpłatnie  przekazany przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział w Białymstoku do realizacji w woj. warmińsko-mazurskim. Zbudowano go w oparciu o rozpoznane problemy zdrowotne mieszkańców województwa podlaskiego, ze szczególnym uwzględnieniem liczby zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu. Zaktualizowano i uzupełniono na potrzeby realizacji w woj. warmińsko-mazurskim przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia. Konsultacja merytoryczna programu lek. med. Piotr Paweł Kocbach z Oddziału Chorób Zakaźnych i Odzwierzęcych Szpitala w Ostródzie. Materiały edukacyjne do programu zostały wydane dzięki firmie Baxter.
 

Kleszcz

Są minimalnych rozmiarów - dorosłe samiczki mają długość 3 - 4 mm, a samce ok. 2,5 mm. Gołym okiem wyglądają na niegroźne „czarne kropeczki”. Dopiero pod mikroskopem widać zakończony haczykami aparat gębowy, tzw. hypostom, przy pomocy którego zakotwiczają się w ciele ofiary. To kleszcze – najgroźniejsze pasożyty zewnętrzne człowieka, przenoszące niebezpieczne choroby zakaźne – boreliozę i kleszczowe zapalenie. Najliczniej występują w części wschodniej, północno-wschodniej, północno-zachodniej i zachodniej. Zamieszkują przede wszystkim tereny leśne, podmokłe, porośnięte wysoką trawą. Zazwyczaj umiejscawiają się tam na wysokości, która pozawala im bez problemu przemieścić się na nogi czy ramiona człowieka. Dlatego przebywając w miejscach zwiększonego ryzyka zawsze należy pamiętać o odpowiednich środkach bezpieczeństwa, m.in. stosowaniu repelentów.

BEZBOLESNY ATAK

Ukłucie kleszcza zazwyczaj jest niezauważalne. Po wkłuciu się kleszcz wtryskuje do rany ofiary ślinę, która zawiera związki przeciwbólowe, dzięki którym ofiara najczęściej nie czuje, że została zaatakowana. Jeśli pasożyt zakażony jest bakteriami i wirusami wywołującymi choroby, może dojść do zakażenia. Najgroźniejsze dla człowieka są bakterie zwane krętkami Borrelia wywołujące boreliozę i wirusy powodujące kleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia i życia człowieka powikłań, a nawet śmierci.

JAK POSTĘPOWAĆ Z KLESZCZEM?

W przypadku zauważenia kleszcza w ciele człowieka należy go jak najszybciej usunąć. Jeśli reakcja nastąpi w ciągu 24 godzin, ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pasożyty zostanie zminimalizowane.

Bardzo ważny jest sposób wyjęcia kleszcza. Lekarze podkreślają, że aby wyjąć kleszcza należy uchwycić go delikatnie pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Przy takim ruchu zęby hypostomu stawiają mniejszy opór. Tym samym kleszcz nie zostaje uszkodzony i nie ma niebezpieczeństwa wylania się na skórę zawartości jego ciała, w której mogą znajdować się bakterie. Po wyjęciu kleszcza miejsce ukłucia należy starannie zdezynfekować. Nie wolno smarować kleszcza tłuszczem, ponieważ wówczas dusi się on i zwiększa wydzielanie śliny, w której mogą występować zarazki.

SEZON NA KLESZCZA - ULOTKA
 

Wytworzył:
Udostępnił:
Przemysław Nowak
(2010-12-08 11:05:51)
Ostatnio zmodyfikował:
Przemysław Nowak
(2015-09-29 09:12:35)
 
 
ilość odwiedzin: 339199

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X