☰ Menu Prawe Menu ☰
Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Nowe Miasto Lubawskie
Grafika zawierająca herb Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Nowe Miasto Lubawskie

Piątek 30.10.2020

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Młodość wolna od tytoniu

BIURO ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA W POLSCE

ul. Długa 38/40, 00-238 WARSZAWA tel.:+48-22-635-94-96 fax: +48-22-831-08-92

Młodość wolna od papierosa

Światowa Organizacja Zdrowia walczy od wielu nad z epidemią palenia tytoniu na świecie. Dane dotyczące tego ogromnego zagrożenia są alarmujące. Wiemy między innymi że:

 • W dwudziestym wieku, palenie zabiło 100 milionów ludzi.
 • Na świecie żyje dziś około miliarda młodych ludzi, ludzi, którzy mogą stać się potencjalnie ofiarami tego nałogu.
 • Większość ludzi zaczyna palenie przed 18 rokiem życia, a aż jedna czwarta z nich właśnie, zaczyna palić przed 10 rokiem życia!
 • Im młodsze dzieci zaczynają palić, tym trudniej jest zerwać z nałogiem.
 • Co osiem sekund człowiek umiera właśnie wskutek wdychania dymu tytoniowego.

Palenie papierosów osłabia czynności narządów zmysłów - wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia. Nikotyna uszkadza układ nerwowy, wywiera bardzo szkodliwy wpływ na układ krwionośny, pokarmowy i zdrowie ogólne. Palenie tytoniu może prowadzić do takich chorób jak: rak płuc, udaru mózgu, choroby układu krążenia (np. zawał serca), katarakty, zgaga, częste infekcje górnych dróg oddechowych, nowotwory (krtani, wątroby, nerek, trzustki), mniejsza potencja i skłonność do płodności, rozdema płuc, problemy z zębami, alergia.

Zebrana na temat tej epidemii wiedza pozwala na lepszą walkę z tym zjawiskiem zarówno w obszarze zdrowotnym jak i systemów opieki zdrowotnej, ekonomii i legislacji. Ostatni raport Światowej Organizacji Zdrowia- MPOWER, oprócz analizy sytuacji, pokazuje także sześć ścieżek walki z paleniem tytoniu na świecie. Są to:

 • Monitor (monitorowanie używania tytoniu I polityk prewencyjnych)
 • Protect (ochorona ludzi przed dymem tytoniowym)
 • Offer (oferowanie pomocy przy rzucaniu tytoniu)
 • Warn (ostrzeganie o niebezpieczeństwach związanych z tytoniem)
 • Enforce (wdrażanie zakazów promcji, reklamowania produktów tytoniowych I sponsoringu przez firmy je produjące)
 • Raise (podnoszenie podatków na wyroby tytoniowe)

Głębsza analiza sytuacji pokazuje także niebezpieczeństwa na jakie narażone są dzieci i młodzież. Każdego roku, przemysł tytoniowy wydaje miliardy dolarów na promocję swoich produktów. Są one nie tylko łatwo dostępne, ale także dzięki reklamie wydają się złudnie atrakcyjne, będąc jednocześnie jedynym legalnie sprzedawanym produktem, który zabija.

Reklama i pewnego rodzaju wzorce kulturowe dawały dotychczas także społeczne przyzwolenie na palenie tytoniu. To jednak na szczęście się zmienia. W badaniach studentów dot. palenia tytoniu, ponad 78% z nich uważało, że palenie tytoniu powinno być całkowicie zakazane w miejscach publicznych. Większość studentów obecnie palących (68%) chciało by rzucić ten nałóg.

W związku z tym, że dzieci są łatwiej podatne na reklamę, wpływ innych czy chęć dostosowania się do wzorców praktykowanych przez rodzinę czy rówieśników są one także najbardziej podatne na rozpoczęcie palenia młodym wieku. W konsekwencji powoduje to szkody zdrowotne i trudności w zerwaniu z nałogiem.

Jedną z najbardziej niebezpiecznych tendencji obserwowanych obecnie na świecie jest także widoczny wzrost konsumpcji tytoniu wśród młodych kobiet - zwłaszcza w krajach o najbardziej ludnych.

Organizacje filantropijne, rządy, organizacje międzynarodowe i pozarządowe podejmują liczne działania mające na celu walkę z paleniem tytoniu.

W 2003 roku została podpisana Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia na Rzecz Ograniczenia Użycia Tytoniu, przez Polskę podpisana w 2006

Aby skuteczniej walczyć z rozpowszechnianiem palenia tytoniu powstała także inicjatywa Bloomberga. W 2006 burmistrz Nowego Jorku, Pan Michale Bloomberg przenaczył na ten cel 125 milionów dolarów. Światowa Organizacja Zdrowia została poproszona o koordynowanie części działań inicjatywy. Główne Cele Inicjatywy to:

 • pomoc w zrywaniu z nałogiem palenia tytoniu oraz ochrona dzieci przed rozpoczęciem palenia papierosów;
 • wdrażanie regulacji prawnych w zakresie opodatkowania papierosów, zwalczania przemytu papierosów, zmiany wizerunku palenia tytoniu oraz ochrony pracowników przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego w miejscu pracy;
 • edukacja społeczeństwa na temat szkodliwego wpływu palenia tytoniu;
 • opracowywanie systemów monitorowania palenia tytoniu.

Ciągłą walka z tą epidemią wymaga działań w wielu obszarach. Od zakazu palenia w miejscach publicznych i zakazu reklamy po sponsoringu przez firmy tytoniowe. Nie można także zapominać o informacji społecznej o zagrożeniach związanych tym nałogiem czy edukacji dzieci i młodzieży.

Ważnym elementem walki z tą epidemią są organizowane dni bez tytoniu (no tobbaco day).

W 1987 roku państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia podjęły decyzję o ustanowieniu Światowego Dnia Bez Tytoniu celem zwrócenia uwagi całego świata na problem epidemii palenia tytoniu i wzrastającej liczby związanych z nim zachorowań i zgonów.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Bez Tytoniu obchodzono 7 kwietnia 1988. Następnie, decyzją Światowej Organizacji Zdrowia Światowym Dniem Bez Tytoniu ustanowiono 31 maja.

W kolejnych latach obchody tego dnia przeprowadzane są pod innym przewodnim hasłem, odzwierciedlającym aktualnie najbardziej ważkie problemy dotyczące walki z rozprzestrzenieniem palenia tytoniu.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu obchodzone są pod hasłem NO TOBBACO YOUTH. W Polsce hasłem przewodnim jest: „Młodość wolna od papierosa”.

Palenie tytoniu stanowi od lat największą, pojedynczą, lecz możliwą do prewencji przyczynę chorób dorosłej populacji Polski. Pomimo pozytywnych zmian zachodzących w postawach wobec palenia tytoniu sytuacja społeczna i zdrowotna nadal nie jest zadowalająca. Zmieniają się trendy oraz profil palaczy. Najnowsze badania wskazują, że po papierosy coraz chętniej sięgają kobiety, a co niezwykle niepokojące również nastoletnie dziewczęta. Udowodniono, że w tej grupie uzależnienie od tytoniu - jedynej legalnie sprzedawanej substancji o udowodnionym, niezwykle szkodliwym dla zdrowia działaniu - następuje najszybciej. Mając na uwadze złożoność oraz ważność problemu Główny Inspektor Sanitarny jako koordynator rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce organizuje kampanię społeczną pt. „Młodość wolna od papierosa”, skierowaną do młodzieży w wieku 16-19 lat.

W związku z powyższym serdecznie zapraszam na konferencję powiatową inaugurującą kampanię, która odbędzie się 29 maja br.o godz. 10.30 w Domu Kultury w Nowym Mieście Lubawskim. na której odbędzie się m.in. podsumowanie Konkursu powiatowego wiedzy o szkodliwości palenia tytoniu.

Inauguracja kampanii zbiega się w czasie z obchodami „Światowego Dnia Bez Tytoniu” - zainicjowanego i corocznie obchodzonego przez Światową Organizację Zdrowia.

Wytworzył:
Krystyna Obrębska
Udostępnił:
Przemysław Nowak
(2010-12-08 11:02:10)
Ostatnio zmodyfikował:
Przemysław Nowak
(2010-12-31 07:39:44)
 
 
liczba odwiedzin: 368387

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X